Medycyna Odżywianie

Dieta roślinna

Wykazano liczne korzyści zdrowotne wynikające z diety roślinnej, w tym zmniejszone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 21 i chorób serca,2 pomoc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2,3 oraz poprawę składu ciała, masy ciała i odporności na insulinę.

Oprócz korzyści dla zdrowia człowieka, diety roślinne mają pozytywny wpływ na środowisko. Diety wszystkożerne mają gorszy ślad węglowy, wodny i ekologiczny niż diety wegetariańskie i wegańskie.

Zainteresowanie dietami roślinnymi wzrosło w ostatnich latach, ale termin „roślinny” jest często błędnie interpretowany. W rezultacie wiele osób uważa, że dieta oparta na roślinach nie jest ani wykonalna, ani pożądana.

Oto kilka mitów na temat diet roślinnych. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że jesteś bliżej diety roślinnej niż myślałeś, lub że przestrzeganie diety roślinnej jest znacznie łatwiejsze niż myślałeś.

„Roślinna” oznacza wegańska.

Definiowanie „diety roślinnej” jest mylące; w badaniach naukowych diety wegetariańskie lub wegańskie są często używane jako diety roślinne, aby zmierzyć wpływ diety składającej się głównie lub całkowicie z pokarmów roślinnych w porównaniu z dietami wszystkożernymi.

W prawdziwym życiu jednak „dieta oparta na roślinach” może opisywać różne diety. Wszystkie diety wegańskie są oparte na roślinach, ale dieta oparta na roślinach niekoniecznie jest wegańska czy nawet wegetariańska. Możesz jeść mięso i nabiał codziennie i nadal stosować dietę roślinną.

Technicznie rzecz biorąc, dieta roślinna to taka, w której co najmniej 50% żywności pochodzi z roślin (np. owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ziarna i rośliny strączkowe). Niektóre rodzaje mięsa, drobiu, ryb i nabiału mogą nadal odgrywać rolę w diecie roślinnej. Nie ma więc jednego „prawidłowego” typu diety roślinnej.

Najlepiej jest myśleć o diecie roślinnej jako o kontinuum. Diety znajdujące się na końcu kontinuum, które składają się w 100% z pokarmów roślinnych (np. diety wegańskie), prawdopodobnie nie zapewniają korzyści w zakresie siły czy wydolności aerobowej, ale mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku chorób przewlekłych i zużywają mniej zasobów naturalnych.