Historia

Alcazar Toledo

Alcazar of Toledo lub Twierdza Toledo w Hiszpanii to kwadratowy budynek obronny z imponującymi wieżami siedzącymi wysoko na wzgórzu z widokiem na miasto.

Historia Alcazar of Toledo

Pochodzi z III wieku ery rzymskiej, kiedy to był używany jako pałac, Abd ar-Rahman III był tym, który przekształcił pałac w fortecę w X wieku. Pod rządami Alfonsa VI i Alfonsa X, został on mocno zmieniony i odrestaurowany. Ponownie został odrestaurowany za czasów Karola V w 1535 roku, przy czym każdy władca dodawał różne elementy do jego projektu. To właśnie w Alcazar Karol przyjął Hernana Cortésa po jego podboju Azteków.

W wyniku tych różnych wzorców budowlanych, każda z czterech fasad nosi inny styl, w tym renesansowy, platereskowy, średniowieczny i churriguerski, co czyni Alcazar w Toledo fascynującym zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym.

Podczas hiszpańskiej wojny domowej, Alcazar of Toledo był miejscem dramatycznego oblężenia Alcazar, kiedy to nacjonalistyczny pułkownik José Moscardó Ituarte zdołał utrzymać fort pomimo zaciekłych prób republikanów i, według legendy, utrzymał tę kontrolę pomimo porwania i późniejszego zastrzelenia jego syna – dziury po kulach są widoczne do dziś. Oblężenie Alcazaru uczyniło z tego miejsca symbol hiszpańskiego nacjonalizmu.

Alcazar w Toledo dzisiaj

Dziś w Alcazar mieści się ogromne muzeum wojskowe – nie jest to jednak miejsce tylko dla miłośników historii wojskowości. Znajduje się tam wspaniała wystawa na temat szerszej historii Hiszpanii poprzez działania militarne, a większość oznakowania jest zarówno w języku angielskim jak i hiszpańskim.

Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, a w niedziele wstęp jest bezpłatny.

Dojazd do Alcazar w Toledo

Alcazar jest dość trudny do przeoczenia – góruje nad resztą miasta, znajdując się w samym jego środku. Parking znajduje się przy Calle de la Union, a wiele autobusów zatrzymuje się na Zocodover. Dworzec główny jest oddalony o 20 minut spacerem: regularne pociągi odjeżdżają do Madrytu, oddalonego o godzinę drogi.