Podróże

Amado Laxa

Nad ogromnym talerzem filipińskich sajgonek Amado Laxa wyjaśnia, jak został panującym mistrzem w jedzeniu lumpia. „Jestem najwyższym Filipińczykiem w okolicy i nie jadłem tego dnia śniadania – to wszystko” – mówi mierzący sześć stóp i trzy cale Amado Laxa, lat 69, który pochłonął 18 sztuk smażonego jedzenia w kształcie cygaretki w mniej niż cztery minuty, zdobywając tytuł króla lumpii na zeszłorocznym październikowym Fil Fest USA.

Dziś poświęca czas na delektowanie się każdym kęsem. Jesteśmy w FeLynn, jadłodajni w stylu kawiarnianym w Virginia Beach w Wirginii. „Ręcznie zwijają lumpia na zapleczu i zawsze są świeże i gorące” – mówi. Bardziej niż restauracja, FeLynn jest miejscem spotkań społeczności; cztery wieczory w tygodniu odbywa się tam karaoke lub taniec liniowy. Laxa wita się z grupą mężczyzn w wieku 70 i 80 lat. „Wszyscy są emerytowanymi marynarzami”, mówi, „z różnych prowincji [Filipin]”. Podobnie jak oni, Laxa jest na emeryturze z marynarki.

W latach 60-tych i 70-tych w podmiejskich centrach handlowych południowo-wschodniej Wirginii wyrosły firmy i organizacje służące Filipińczykom, z których wielu ma powiązania z marynarką wojenną USA. Biura podróży i gabinety dentystyczne, sklepy spożywcze i studia sztuk walki, piekarnie i salony fryzjerskie to cechy charakterystyczne tej zwartej społeczności liczącej co najmniej 50 000 osób, skupionej w Norfolk i Virginia Beach.

W zeszłym roku gubernator Wirginii Ralph Northam wyznaczył pięć historycznych znaczników autostradowych uznających wkład Azjatów i mieszkańców Wysp Pacyfiku. Jeden z nich honoruje Filipińczyków w Marynarce Wojennej USA i ma zostać umieszczony jeszcze w tym miesiącu przed Filipińskim Centrum Kultury (PCC) w Virginia Beach. Oto jak region Hampton Roads stał się jedną z największych społeczności filipińskich na Wschodnim Wybrzeżu.

Morska historia

Pochodzący z archipelagu 7 641 wysp na Morzu Południowochińskim Filipińczycy są historycznie ludźmi morza, a ich związki z Ameryką Północną sięgają czasów, zanim jeszcze istniały Stany Zjednoczone. W 1587 roku hiszpański galeon wylądował w Morro Bay w Kalifornii z grupą, w której skład wchodzili „Luzon Indios”.

W połowie lat 1760 filipińscy rozbitkowie z hiszpańskich galeonów, zwani Manila men, założyli wioskę na bagnach Luizjany; Saint Malo było prawdopodobnie pierwszą azjatycką osadą w USA. Nawet dzisiaj filipińscy mężczyźni i kobiety są zatrudnieni jako marynarze i personel na światowych statkach towarowych i liniowcach na całym świecie, bardziej niż jakakolwiek inna narodowość.