Ciekawostki Historia

Centrum interpretacji Tarragona

Centre d’Interpretació 115 Dies (Centrum Interpretacji 115 Dni) w Corbera d’Ebre, Tarragona, Hiszpania, to muzeum poświęcone krwawej bitwie nad Ebro w hiszpańskiej wojnie domowej.

Historia Centre d’Interpretació 115 Dies, Corbera d’Ebre

Bitwa nad Ebro miała miejsce między 24 lipca a 18 listopada 1938 r. i była jedną z ostatnich ofensyw podjętych przez siły republikańskie. Ich porażka sprawiła, że możliwości militarne republikanów zostały poważnie ograniczone, co utorowało drogę do ostatecznego zwycięstwa nacjonalistów.

Ofensywa została rozpoczęta przez przywódcę republikanów Juana Negrina, który próbował odciążyć front madrycki. Początkowy atak republikanów nie przyniósł przełomu, a kontratak nacjonalistów pozostawił siły republikańskie w strzępach i doprowadził do wycofania Brygad Międzynarodowych.

Republikanie stracili co najmniej 30 000 zabitych i 20 000 rannych, a nacjonaliści co najmniej 30 000 zabitych i rannych.

Centre d’Interpretació 115 Dies, Corbera d’Ebre dzisiaj

Celem Centre d’Interpretació 115 Dies jest wyjaśnienie, w jaki sposób hiszpańska wojna domowa była przeżywana na tym obszarze zarówno przez żołnierzy, jak i obywateli, którzy widzieli, jak ich region został zniszczony. Ekspozycje multimedialne przenoszą zwiedzających do różnych aspektów bitwy, przy czym najważniejszym punktem muzeum są czynniki wojskowe, polityczne i terytorialne, które przyczyniły się do wybuchu konfliktu.

Jest to dobre miejsce dla osób zainteresowanych polami bitwy nad Ebro, aby rozpocząć swoją podróż i zapewnia wspaniałe widoki na okolicę, gdzie toczyły się walki.

Informacje dostępne są w języku katalońskim i hiszpańskim, jednak w okolicy można spotkać przewodników – duet Maite i Andreu to popularny wybór – którzy oprowadzą cię po innych miejscach związanych z wojną domową w tym rejonie, takich jak replika okopu i pomnik Camposines.

Dojazd do Centre d’Interpretació 115 Dies, Corbera d’Ebre

Z centrum Tarragony do ośrodka można dojechać w godzinę drogą N-420. Z centrum Corbera d’Ebre można dojechać w ciągu minuty lub dojść pieszo drogą Avinguda Catalunya/N-420.