Związki

Czym jest miłość?

Moja przyjaciółka opowiedziała sen, w którym jej droga przyjaciółka, która odeszła dwa tygodnie wcześniej, przyszła do niej wyglądając jak dama, wytworna i tak wyrafinowana, jak była w swoim życiu. Podekscytowana powiedziała mojej przyjaciółce: „Wszystko zależy od miłości”. Bez dalszych wyjaśnień odpłynęła.

Oczywiście, miłość oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi i czasami słowa nie są w stanie odpowiednio opisać stanu i uczucia, które ma tak wiele określeń, emocjonalnych tonów i może wyczarować tak wiele obrazów. W języku greckim (moim ojczystym) istnieją cztery słowa określające miłość: agape, eros, philia i xenia. Słowo agape najlepiej opisuje radosną naturę miłości i jest najczęściej używane jako określenie czułości. Eros odnosi się do miłości romantycznej, philia to miłość, którą czujemy do naszych najbliższych przyjaciół, a xenia to miłość, którą czujemy do obcych i całej ludzkości.

Dzięki poezji, mistycy tacy jak Rumi, XIII-wieczny poeta perski, doprowadzają nas do głębszego zrozumienia natury miłości i do epifanii, że miłość jest transcendentna, emocjonalna i romantyczna. Jeśli chodzi o miłość odczuwaną do romantycznego partnera, męża lub żony, to jest ona wyrażana na wielu poziomach. Możemy zrozumieć miłość, którą czujemy do nich, rozważając niektóre z tych poziomów i przejawy miłości, które można osiągnąć z partnerem.

Miłość duchowa wskazuje ci na twoją wrodzoną boskość

Miłość jest stanem duchowym, jak również ludzkim osiągnięciem. Duchowa miłość jest harmonią inteligencji i duchowego światła w twoim sercu. Ta miłość jest czysta, bezwarunkowa, przebaczająca i jednocząca. Między tobą a twoim partnerem łączy was w niewidzialnych wymiarach, przepływa między waszymi sercami i potęguje wasze wzajemne doświadczenia. Duchowa miłość jest również bezgraniczna, potężna, twórcza, uzdrawiająca i wieczna. Przy otwartych sercach zalewa waszą świadomość, usuwając niezgodę i cierpienie. Oferuje wam wyższą inteligencję do pracy w tych czasach, kiedy grawitacja życia ma tendencję do ciągnięcia was w dół.

W świadomości duchowej miłości, jesteście Bogiem i Boginią, konsumującymi swoją miłość jako boscy partnerzy. Widzicie wewnętrzne światło duszy drugiej osoby i możecie ogarnąć ciemność bez strachu i bez osądu. Ta miłość nigdy nie może być zniszczona, tylko ignorowana. Umyka wam tylko wtedy, gdy zaprzeczacie jej mocy i istnieniu w sobie.

Jak osiągnąć stany transcendentnej miłości? Rumi powiedział tak: „To jest miłość: lecieć w stronę tajemniczego nieba, powodować, że w każdej chwili spada sto zasłon. Najpierw pozwolić odejść życiu. Wreszcie zrobić krok bez stóp”.

Sekretne niebo, o którym mówił Rumi, to pole światła przekraczające to, co zwykłe, takie mieszczące się w wymiarze ducha, a jednak dostępne, bo jest w nas wszystkich. Podjęcie lotu wymaga odpuszczenia sobie życia na jakiś czas, oddania myśli, przyziemnych trosk, wydarzeń dnia i spojrzenia w oczy partnera, oczekując, że zdarzy się cud. Ten cud, jak opisuje to Rumi, zdarza się, gdy wszystkie zasłony, które was oddzielają, odpadają i doświadczacie tylko wysokości duchowej miłości między wami. I wreszcie, zrobienie „kroku bez stóp” sugeruje, aby pozwolić czemuś innemu na dostarczenie was – świadomości waszych serc.

Oddanie jest zobowiązaniem do miłości

W wymiarze ludzkim, miłość i wierna służba miłości są trudniejszymi osiągnięciami niż miłość w wymiarze ducha. Potrzeba nauki, pracy, zaangażowania i czujności, aby przywołać swoją miłość, zwłaszcza gdy jest ona wystawiona na próbę przez niedoskonałości partnera.

Zaangażowanie w miłość nazywane jest miłością dewocyjną. Miłość oddana wyrasta z siły i determinacji, aby pomóc partnerowi w rozwoju emocjonalnym, wspierać jego uzdrowienie, gdy jest chory, i zaangażować się w zmiany, które wspierają wasz związek. Przez lata, miesiące, godziny i minuty związku, oddanie buduje solidny jak skała fundament zaufania. Oddanie jest wspierane przez dobre czasy i uznawane przez próby złych czasów.

Oddanie jest kolejnym z tych duchowych warunków, które mogą być trudne do utrzymania, kiedy robi się ciężko, zwłaszcza gdy los testuje nas sytuacjami, które spychają nas do strefy strachu przed samym sobą. Wymaga ono, abyśmy trzymali się złożonej obietnicy miłości i wykazywali się odwagą i siłą miłości, które czasami można nawet uznać za heroiczne. Może to oznaczać porzucenie innych obietnic na rzecz swojego związku.

Oddanie wymaga, abyś kochał swojego partnera bezwarunkowo. Rumi opisuje to w ten sposób: „Poza ideami złego i dobrego postępowania jest pole. Spotkam się tam z tobą”.