Historia Podróże

Hotel Palacio Estoril

Hotel Palácio Estoril to luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel na zachodnim wybrzeżu Portugalii, posiadający prywatne pole golfowe oraz centrum spa i wellness. Pojawił się w szóstym filmie z serii James Bond, „On Her Majesty’s Secret Service” z 1969 roku.

Historia hotelu Palácio Estoril

Wybudowany w 1930 roku na terenie dawnej wsi, hotel został założony przez Fausto Figueiredo, który zlecił architektowi Henry’emu Martinetowi realizację swoich pomysłów – kluczowym celem było zbudowanie obiektu łączącego spa termalne z miejscem do uprawiania sportu i rekreacji.

Celem Figueiredo, aby stworzyć udany biznes hotelowy, było przede wszystkim przyciągnięcie klientów z Anglii i tych, którzy podróżują pociągiem z Biarritz – nadmorskiego miasta w południowo-zachodniej Francji – do Estoril. Aby osiągnąć ten wielki cel, Figueiredo zaangażował się w plany stworzenia linii kolejowej biegnącej do Estoril, które rozpoczęły się właściwie w 1928 roku.

Zobacz także https://domek-solina.pl

Ponieważ w czasie II wojny światowej Portugalia była oficjalnie neutralna, różne rodziny królewskie udały się na wygnanie do Estoril, a niektóre z nich zatrzymały się w Hotelu Palácio, który w tym czasie stał się już znany jako ekskluzywne miejsce. Popularność hotelu wśród europejskich rodzin królewskich utrzymywała się także po zakończeniu wojny, będąc przez lata ulubionym miejscem pobytu rodzin włoskich, hiszpańskich, bułgarskich, francuskich i rumuńskich. W 2011 roku powstała nawet Galeria Królewska, w której znajdują się zdjęcia różnych królewskich postaci przebywających w hotelu.

Oprócz znacznej liczby królewskich gości, uważa się, że w czasie II wojny światowej hotel gościł również szpiegów i członków wywiadu zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i Niemiec. Jednym ze szczególnie znanych przykładów okazał się Ian Fleming, brytyjski pisarz znany z tworzenia serii o Jamesie Bondzie, który służył również jako oficer brytyjskiego wywiadu morskiego. Fleming zatrzymał się w hotelu w 1941 roku podczas pracy z Duško Popovem, serbskim podwójnym agentem, który jest uważany za jedną z inspiracji dla postaci Jamesa Bonda.

Nie była to jednak jedyna rola hotelu w sadze o Jamesie Bondzie. Ponad dwie dekady później Hotel Palácio Estoril został wykorzystany jako miejsce kręcenia filmu „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, szóstego filmu z serii o Bondzie, który ukazał się w 1969 roku. Estoril nie tylko jest hotelem Jamesa Bonda w filmie (zewnętrzna część, basen, lobby i pokoje są w filmie), ale także członkowie obsady i ekipy zatrzymali się tam podczas kręcenia filmu w 1968 roku, w tym George Lazenby, który grał Bonda.

Hotel Palácio Estoril dzisiaj

Hotel nadal jest popularnym miejscem, w którym można się dobrze zabawić. Słynny bar Estoril odwiedzany przez Fleminga jest nadal używany i zawiera „007 Martini” w hołdzie, oparte na Vesper Martini stworzonym przez Fleminga i zamówionym przez Bonda w powieści Casino Royale z 1953 roku, a później w filmie z 2006 roku o tej samej nazwie. Przepis na martini zarówno w książce, jak i w hotelu składa się z ginu, wódki i Lillet, francuskiego aperitifu. José Diogo, hotelowy konsjerż, który pojawił się w filmie „Tajna służba Jej Królewskiej Mości” (zagrał w nim również konsjerża, podając George’owi Lazenby’emu klucz do pokoju), nadal pracuje w Hotelu Palácio Estoril.

Dojazd do Hotelu Palácio Estoril

Hotel znajduje się w Estoril, mieście w Cascais, w Portugalii. Estoril jest oddalone o około 30 minut jazdy samochodem od centrum Lizbony, stolicy Portugalii. 15 minut drogi dzieli go również od Sintry, pięknego i niezwykle popularnego wśród turystów odwiedzających Portugalię miasta.