Psychologia Samorozwój

Kontroluj swoje życie

Możesz usiąść na miejscu kierowcy swoich emocji i myśli. Możesz odmówić pozwolenia ludziom i okolicznościom wpływać na to, jak się czujesz i pozwolić im kontrolować swoje życie.

Czy pozwalasz ludziom i okolicznościom kontrolować swoje życie, nastroje i stan umysłu?

Jak się czujesz, gdy twój szef krytykuje twoją pracę lub mówi ci coś, co ci się nie podoba?

Jak reagujesz, gdy kierowca wjeżdża bezmyślnie i bez sygnalizacji na twój pas ruchu, przed twój samochód?

Czy w takich i podobnych sytuacjach myślisz o tym zdarzeniu?

Czy jesteś zły, niezadowolony lub sfrustrowany?

To się zdarza prawie każdemu, prawie codziennie. Pomyśl tylko, ile minut, a często godzin, spędzasz każdego dnia, rozwodząc się nad tym, co ta osoba powiedziała, a tamta zrobiła.

Jeśli bierzesz te zdarzenia zbyt osobiście, stajesz się nie skupiony i nieefektywny w pracy, w domu i wszędzie indziej.

Jeśli pozwalamy ludziom i okolicznościom wpływać na nasze nastroje i stan umysłu, pozwalamy im kontrolować nasze życie. Dzieje się tak w domu, szkole, na uczelni, w pracy, w centrum handlowym, na ulicy i wszędzie indziej.

Nie zawsze mamy kontrolę nad okolicznościami i sytuacjami. Takie właśnie jest życie.

Nie mamy kontroli nad słowami ludzi i nie mamy kontroli nad ich zachowaniem, ale możemy nauczyć siebie, by reagować inaczej.

Emocjonalne oderwanie od rzeczywistości

Nie mamy kontroli nad wszystkim, co nas spotyka, ale możemy nauczyć się działać i reagować, emocjonalnie i psychicznie, w inny sposób. Możemy nauczyć się wybierać nasze reakcje i zachowania. Możemy nauczyć się zachować dystans i brak wpływu.

Jak przestać pozwalać czynnikom zewnętrznym kontrolować swoje życie

Jak możemy uniknąć negatywnych reakcji, złości i rozwodzenia się nad krzywdami?

Jak możemy przestać brać zbyt osobiście to, co ktoś powiedział?

Jak możemy przestać zachowywać się jak marionetka na sznurku, pozwalając ludziom i okolicznościom ciągnąć nasze sznurki?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, gdy znajdziesz się w jednej z wyżej wymienionych sytuacji, które mogą pomóc Ci rozluźnić wpływ ludzi i okoliczności na Ciebie.

Poniższe wskazówki to kroki pierwszej pomocy:

Oddychaj głęboko kilka razy, zanim zareagujesz.

Spróbuj zastąpić swoje myśli pozytywnymi myślami.

Rozluźnij swoje ciało, gdy jest spięte.

Te, i wiele podobnych wskazówek są pomocne, ale czasami, będąc w takiej sytuacji, możesz nie pamiętać, co zrobić, albo uczucia, złość i reakcje są zbyt silne, nie pozwalając Ci coś z nimi zrobić.

Istnieje skuteczna metoda, ale wymaga ona pewnej nauki. Jest to emocjonalne oderwanie się od rzeczywistości. Rozwinięcie pewnego stopnia emocjonalnego oderwania może dokonać wielkich zmian w życiu każdego człowieka.

Kiedy potrafisz wyrazić emocjonalne oderwanie w wyżej wymienionych sytuacjach, w naturalny sposób, bez wysiłku, staje się to drugą naturą i nie będziesz musiał się martwić o to, że będziesz miał pociągane za sznurki. Zdobędziesz rodzaj wewnętrznej siły i spokoju, bez wpływu na źródła zewnętrzne.

Emocjonalne oderwanie chroni cię od bycia zdenerwowanym przez zewnętrzne warunki lub sytuacje. Nie musi zmieniać okoliczności, ale pozwala działać i reagować spokojnie i ze zdrowym rozsądkiem, bez emocjonalnego wzburzenia, które często zaciemnia osąd i marnuje niepotrzebną emocjonalną i fizyczną energię.