Psychologia Samorozwój

Nadmierne myslenie

Wszyscy to robimy. Coś złego się wydarzyło, kilka lat temu, albo nawet w dzieciństwie, a my wciąż o tym myślimy. Martwimy się o osobę lub sytuację w naszej teraźniejszości lub przyszłości i nie możemy przestać obsesyjnie o tym myśleć.

Jeśli dzieje się to raz na jakiś czas, jesteś w pełni normalny; jeśli jednak dzieje się to stale, wtedy jesteś zaangażowany w schemat myślowy znany jako ruminacja. Ten schemat musi zostać przełamany, jeśli chcesz być szczęśliwy i produktywny, a przełamanie go wiąże się z wypracowaniem nowych nawyków myślowych. Jest to proces, który wymaga praktyki i czasu.

Z pewnością słyszałeś o 12-stopniowym programie Anonimowych Alkoholików. Cóż, oto twój 4 stopniowy program leczenia nadmiernego myślenia!

1. Zidentyfikuj, że masz problem

Oto niektóre z objawów:

a. Nie możesz wyłączyć swojego mózgu w nocy, aby zasnąć.

Musisz ciągle na nowo przeżywać sytuację z poprzedniego dnia, tygodnia lub roku. Albo martwisz się o jakąś sytuację, która może stać się problemem w przyszłości lub o bliską osobę, która może, ale nie musi mieć w rzeczywistości poważnych kłopotów. Czasami wymyślasz przyszłe kryzysy dla tej bliskiej osoby!

b. W ciągu dnia obsesyjnie myślisz o różnych sprawach.

Musisz ciągle rozmawiać o nich z innymi osobami lub twój umysł ciągle powraca do spraw, które miałeś lub potencjalnych spraw, które mogą pojawić się w przyszłości. Zapytaj innych wokół ciebie (tych, którzy naprawdę będą z tobą szczerzy), czy to robisz. Jeśli powiedzą ci „tak”, masz problem!

2. Nie obwiniaj się o to

Nasz mózg przechowuje wszystkie nasze wspomnienia. A nasze myśli są połączone z tymi wspomnieniami. Jesteś niejako „podłączony” w ten sposób, więc kiedy zdarzy się negatywny incydent, będziesz miał tendencję do wydobywania starych wspomnień o podobnych sytuacjach i dodawania ich do swojego już zbyt zajętego mózgu.

Kiedy słyszysz siebie podejmowania takich stwierdzeń, jak „I po prostu nigdy nie dostać nic dobrze”, jesteś bicie się nad swoją przeszłością, i trzeba złamać ten wzór.

3. Zatrzymaj się i oddychaj

Jak tylko w Twojej głowie pojawią się negatywne wzorce, STOP. Zacznij brać głębokie oddechy i liczyć te oddechy, gdy je bierzesz. Kontynuuj oddychanie i liczenie, aż twój mózg się uspokoi. Bierze głębokich oddechów właściwie zwiększa dwutlenek węgla poziomy w twój krwiobiegu i to uspokaja twój całkowitego chłopca puszek wliczając mózg!

4. Przestań mówić tak dużo

Mówiąc o swoich sprawach, rzecz, która wydarzyła się wczoraj lub ½ godziny temu tylko powoduje obsesję i over-analyze nawet więcej.

Jednym ze sposobów, aby to naprawić, czy jesteś over-talking w ciągu dnia lub czy nie można spać w nocy, jest pisać rzeczy w dół. Ma to psychologiczny efekt „wyrzucenia” tego z siebie i pozwala mózgowi „ruszyć dalej”.

Zanim uporałem się z moim ruminowaniem, jedną z naprawdę pomocnych rzeczy było pisanie listów do ludzi, z którymi miałem negatywne spotkania, kłótnie itp. Oczywiście nigdy nie wysłałem ich pocztą, ale to było naprawdę katartyczne i mogłem wtedy przestać myśleć o tym incydencie.