Badania Medycyna Nauka

Niski poziom witaminy D

Wyniki badań University of Houston College of Nursing wskazują, że 61% zdrowych nastolatków rasy czarnej i latynoskiej ma niski poziom witaminy D, który obniża się wraz z wiekiem. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat grup ludzi, którzy cierpią z powodu niedoboru witaminy D.

„Czarne i latynoskie populacje mają wyraźnie wysoką częstość występowania niedoboru witaminy D oraz wyższą zapadalność i gorsze wyniki w zakresie chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, cukrzycy typu 2 i chorób nerek, z których wszystkie zostały powiązane z poziomem witaminy D” – donosi Shainy Varghese, profesor nadzwyczajny pielęgniarstwa w UH College of Nursing, w Journal of Pediatric Health Care. Jej zespół zbadał zapisy 119 zróżnicowanych etnicznie nastolatków w wieku 12-18 lat z podmiejskiej kliniki w południowo-wschodnim Teksasie.

Korzyści płynących ze stosowania witaminy D nie można bagatelizować. Podobno ma ona ogromny wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego, zapobieganie niektórym nowotworom, poprawę nastroju, obniżenie ryzyka cukrzycy typu 2 i nie tylko. Badania wykazały również, że wśród pacjentów pozytywnych dla COVID-19, ci z niskim poziomem witaminy D mieli cięższe objawy oddechowe niż ci z normalnym poziomem witaminy D.

„Ten artykuł zwraca uwagę na potrzebę zwiększenia świadomości wśród klinicystów w zakresie społecznych uwarunkowań zdrowia i wrażliwych kulturowo praktyk dietetycznych w celu poprawy poziomu witaminy D i zapobiegania długoterminowym powikłaniom” – dodała.

Społeczne uwarunkowania zdrowia obejmują stabilność ekonomiczną, edukację i dostęp do opieki zdrowotnej, sąsiedztwo i zbudowane środowisko oraz kontekst społeczny i wspólnotowy – wszystkie te czynniki mogą wpływać na poziom witaminy D, zwłaszcza wśród społeczności kolorowych, ponieważ brak bezpieczeństwa żywnościowego i brak dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji zdrowotnej stanowią bariery dla zdrowego odżywiania.

Witamina D jest często nazywana „witaminą słońca”, ponieważ organizm naturalnie produkuje ją w odpowiedzi na promienie słoneczne, ale jej wchłanianie jest trudniejsze dla osób o ciemniejszych odcieniach skóry. Melanina pochłania i blokuje światło UV przed dotarciem do komórek produkujących witaminę D.