Ciekawostki Samorozwój

Odpuszczanie przeszłości

Czy jak większość ludzi obawiasz się, że możesz coś stracić w procesie odpuszczania przeszłości? Utrata tego, co powoduje ból, jest błogosławieństwem. To nie jest strata.

Zbyt duże zaangażowanie w przeszłe wspomnienia, które przyniosły ci cierpienie i ból, rodzi nieszczęśliwe myśli.

To wymaga dużego wysiłku i może pochłonąć zbyt wiele twojego czasu, energii i zdrowia. To zaangażowanie wzburza twój umysł i uczucia, przeszkadza zdrowemu rozsądkowi i uniemożliwia ci cieszenie się wewnętrznym pokojem.

Odpuszczanie jest odpowiedzią. Uwalnianie przeszłości jest tym, co musisz zrobić.

Jakie jest znaczenie słowa „odpuszczanie”?

Oto kilka definicji, które wyjaśniają, jakie jest znaczenie słów „odpuszczanie przeszłości”:

Oznacza to zaprzestanie przywiązania do przeszłości, zwłaszcza do bolesnych wspomnień z przeszłości, i skupienie się na teraźniejszości. Kiedy puszczasz przeszłość, możesz zacząć akceptować teraźniejszość.

Jest to nie przywiązywanie się do wyników. Oznacza to, że w każdej sytuacji dajesz z siebie wszystko, ale jeśli sprawy nie potoczą się dobrze lub zgodnie z planem, nie rozwodzisz się nad nimi i nie popadasz w rozczarowanie czy zniechęcenie.

Odpuszczanie jest jak podnoszenie kotwicy twojego statku, aby mógł odpłynąć. Aby ruszyć dalej, musisz uwolnić bolesne myśli, negatywne nawyki, lęki i zmartwienia. To są twoje kotwice i kajdany, które przywiązują cię do tego samego sposobu życia, do tych samych nawyków i okoliczności.

Puszczenie przeszłości i uwolnienie jej z umysłu wymaga pewnego stopnia emocjonalnego oderwania. Prowadzi to do nie przywiązania, o którym mówią wszystkie tradycje duchowe.

Jeśli nie odpuszczasz, pozostajesz związany, a nie wolny. Ograniczasz swoją percepcję, wywołujesz u siebie stres i napięcie. Jeśli nie potrafisz oderwać się od bolesnych wspomnień, zazdrości, zawiści, złych relacji, cierpisz. To tak jakbyś był w bagnie i nie robił nic, aby się z niego wydostać.

Natomiast odpuszczenie, oderwanie się od przyczyn cierpienia przynosi ulgę, łatwość, radość i miłość.