Historia Podróże

Pomnik Lincolna

Od momentu odsłonięcia pomnika Lincolna w Dzień Pamięci w 1922 r. stał się on jednym z najbardziej znanych na świecie pomników 16. prezydenta USA i kluczowym przystankiem dla milionów osób odwiedzających Waszyngton.

Obchodzący obecnie swoje stulecie pomnik na zachodnim krańcu National Mall obramowuje grecko-rewolucyjną świątynię Henry’ego Bacona, aby obramować 175-tonowego Lincolna Daniela Chestera Frencha wyrzeźbionego z marmuru Georgia. „Cztery i siedem” (87) stopni prowadzi zwiedzających od basenu refleksyjnego do posągu, liczba ta odnosi się do słynnego przemówienia wielkiego emancypanta z Gettysburga.

Przemówienie to – wyryte w ścianie świątyni, wraz z Drugim Przemówieniem Inauguracyjnym – zawiera przesłanie, które pobrzmiewa do dziś: determinację do zakończenia konfliktu i zjednoczenia kraju pod jednym sztandarem dla wszystkich.

Pomnik to nie tylko ikoniczny hołd dla poległego prezydenta. To znaczące dzieło sztuki, reprezentujące styl realistyczny rzadko spotykany w latach 20. Lincoln autorstwa Frencha, o wymiarach 19 na 19 stóp, siedzi, co było nietypową pozycją dla ówczesnych upamiętnień, i nosi uroczysty wyraz twarzy. Jedną rękę ma zaciśniętą, drugą rozluźnioną.

Eksperci nie są pewni, co French chciał osiągnąć, rzeźbiąc swojego Lincolna z gipsowych form i fotografii. French pozostawił swoje dzieło do interpretacji, mówiąc: „Posąg musi mówić sam za siebie i wydaje się bezużyteczne wyjaśnianie wszystkim, co on oznacza. Nie mam wątpliwości, że ludzie odczytają z mojego posągu Lincolna wiele rzeczy, o których nie pomyślałem świadomie. Czy będzie to na dobre czy złe, kto może powiedzieć?”

(Poznaj zaskakującą historię stojącą za Lincoln Memorial).

Przez dekady pomnik oznaczał wiele rzeczy dla wielu ludzi. Służył jako potężne tło dla ważnych momentów w historii, symbol odporności i determinacji w trudnych czasach oraz ikoniczny obraz w cenionych wspomnieniach z podróży. Te archiwalne zdjęcia przedstawiają Pomnik Lincolna na przestrzeni lat.