Samorozwój

Wskazówki dotyczące samodoskonalenia

Jednym z wielu cudów epoki cyfrowej jest to, że nigdy nie było łatwiej zlokalizować porady, jak żyć szczęśliwiej, bardziej produktywnie. Pozornie nigdy nie kończąca się biblioteka literatury samopomocy jest teraz tylko wyszukiwarka Google.

Jedyny problem z bogactwem informacji dostępnych online jest taki, że nie wszystko jest prawdą. Właśnie o każdy może dzwonić sobie życie trenera. I dosłownie każdy może nazwać się blogerem samopomocy.

Rezultatem jest wiele porad samopomocy, które niekoniecznie są pomocne.

Jeżeli znajdziesz się na drodze do samodoskonalenia, doskonałym miejscem do rozpoczęcia jest nauka, czyjej rady nie powinieneś słuchać. Oto siedem najpopularniejszych mitów dotyczących samopomocy, które obecnie krążą w sieci.

Nie trzeba dodawać, że wszystkie one powinny być ignorowane.

Samodoskonalenie polega na pozytywnym myśleniu

Choć z pewnością nie można zaprzeczyć mocy pozytywnego myślenia, niektórzy ludzie znacznie przeceniają to, co mogą dzięki niemu uzyskać. Pozytywne myślenie prowadzi do prawdziwych zmian tylko wtedy, gdy towarzyszy mu pozytywne działanie. Innymi słowy, siedzenie na kanapie przez cały dzień i wizualizacja sukcesu nie sprawi, że odniesiesz sukces. Musisz faktycznie wstać i coś zrobić.

Samodoskonalenie oznacza wprowadzanie poważnych zmian

Niektórych ludzi odrzuca pomysł samodoskonalenia, ponieważ uważają, że wymaga ono wprowadzenia poważnych zmian w życiu. W rzeczywistości samodoskonalenie może oznaczać wszystko, od utraty kilku kilogramów do wypróbowania nowej kariery. Nie ma minimalnej ani maksymalnej wielkości zmian, które możesz wprowadzić. W rzeczywistości jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę swojego życia jest po prostu wprowadzanie małych zmian, jedna po drugiej.

Samodoskonalenie jest tylko dla ludzi z okropnym życiem

Choć z pewnością prawdą jest, że wiele osób sięga po samopomoc, gdy znajdzie się w potrzebie, nie jest to bynajmniej wymóg. Jedynymi ludźmi, którzy nie mogą skorzystać z samodoskonalenia są ci, którzy są idealni. A nie ma ludzi doskonałych. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz w życiu, możesz skorzystać z aktywnej próby poprawy siebie. Wszystko polega na wybraniu odpowiednich obszarów, na których można się skupić.

Samodoskonalenie nie zadziała na mnie

Niektórzy ludzie uważają, że są poza zasięgiem pomocy. Na szczęście jest to całkowita nieprawda. Pod warunkiem, że żyjesz, jesteś w stanie poprawić swoje życie. Inni ludzie wierzą, że ich problemy są w jakiś sposób wyjątkowe i jest to równie nieprawdziwe. Niezależnie od tego, przez co przechodzisz, miliony innych ludzi też przez to przeszły. Innymi słowy, ludzie wszyscy martwią się o te same rzeczy. Jeśli to cię dręczy, to gdzieś jest na ten temat książka.

Musisz zapłacić komuś za pomoc

Od life coachingu po wydawanie książek, w branży samopomocy jest mnóstwo pieniędzy. Ale to nie znaczy, że musisz płacić pieniądze, aby z tego skorzystać. Istnieje nieskończona ilość całkowicie darmowych informacji dostępnych zarówno w sieci, jak i w bibliotekach. I możesz skorzystać ze wspomnianych informacji, nie płacąc nigdy ani grosza. Brak funduszy nie powinien być używany jako wymówka, aby nie poprawić siebie.

Możesz kupić wszystkie odpowiedzi

Pokrewny mit dotyczy idei, że istnieje osoba, która ma wszystkie odpowiedzi i wszystko, co musisz zrobić, to ją znaleźć. Niestety, nie ma magicznej formuły na rozwiązanie swoich problemów lub odblokowanie swojego prawdziwego potencjału. Nie ma magicznego produktu, on po prostu nie istnieje. Samodoskonalenie pochodzi z wewnątrz. Możesz zapłacić ludziom, aby powiedzieli ci najlepszy sposób działania, ale nadal jesteś osobą, która będzie musiała faktycznie to zrobić.

Samodoskonalenie jest tymczasowym rozwiązaniem

Niektórzy ludzie idą na seminarium lub kupują książkę o samopomocy, doświadczają chwilowych korzyści, a następnie przekonują się, że wracają do swoich starych problemów. Tacy ludzie często wierzą, że samopomoc może być tylko tymczasowym rozwiązaniem. W rzeczywistości samopomoc może pomóc Ci przez całe życie, ale musisz nad nią pracować. Samodoskonalenie jest jak dieta, musisz się jej trzymać, bo inaczej skończysz tam, gdzie zacząłeś.