Odżywianie

Żywność ekologiczna

Korzyści płynące z żywności ekologicznej

To, jak uprawiana jest żywność, może mieć duży wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne, a także na środowisko. Żywność ekologiczna często zawiera więcej korzystnych składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze, niż jej konwencjonalnie uprawiane odpowiedniki, a osoby z alergią na żywność, chemikalia lub konserwanty mogą stwierdzić, że ich objawy zmniejszają się lub ustępują, gdy jedzą tylko żywność ekologiczną.

Produkty ekologiczne zawierają mniej pestycydów. Środki chemiczne, takie jak syntetyczne fungicydy, herbicydy i insektycydy są powszechnie stosowane w rolnictwie konwencjonalnym, a ich pozostałości pozostają na (i w) żywności, którą spożywamy.

Żywność organiczna jest często świeższa, ponieważ nie zawiera konserwantów, które przedłużają jej trwałość. Produkty ekologiczne są czasami (ale nie zawsze, więc zwracaj uwagę na to, skąd pochodzą) produkowane w mniejszych gospodarstwach, bliżej miejsca sprzedaży.

Rolnictwo ekologiczne jest lepsze dla środowiska. Praktyki rolnictwa ekologicznego mogą zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, chronić wodę, zmniejszyć erozję gleby, zwiększyć jej żyzność i zużywać mniej energii. Rolnictwo bez syntetycznych pestycydów jest również lepsze dla okolicznych ptaków i zwierząt oraz ludzi, którzy mieszkają w pobliżu gospodarstw.

Zwierzęta hodowane ekologicznie NIE otrzymują antybiotyków, hormonów wzrostu ani nie są karmione produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego. Karmienie zwierząt produktami ubocznymi zwiększa ryzyko wystąpienia choroby szalonych krów (BSE), a stosowanie antybiotyków może powodować powstawanie odpornych na antybiotyki szczepów bakterii. Zwierzęta hodowane ekologicznie mają zazwyczaj więcej przestrzeni do poruszania się i dostęp do środowiska zewnętrznego, co pomaga utrzymać je w zdrowiu.

Organiczne mięso i mleko mogą być bogatsze w niektóre składniki odżywcze. Wyniki europejskiego badania z 2016 roku pokazują, że poziomy niektórych składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, były do 50 procent wyższe w organicznym mięsie i mleku niż w wersjach hodowanych konwencjonalnie.

Żywność ekologiczna jest wolna od GMO. Organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) lub żywność modyfikowana genetycznie (GE) to rośliny, których DNA zostało zmienione w sposób, który nie może wystąpić w naturze lub w tradycyjnym krzyżowaniu, najczęściej w celu uzyskania odporności na pestycydy lub produkcji środka owadobójczego.